25 czerwca 2019

Wojnicz


Burmistrz Wojnicza – Tadeusz Bąk

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszam do gminy Wojnicz wszystkich miłośników kolarstwa na maraton rowerowy „Dare To Be” Maraton MTB Wojnicz 2019”. Ten maraton to idealne połączenie rodzinnej rozrywki i zabawy z prawdziwą kolarską rywalizacją.
Przygotowany został z myślą o zawodnikach zarówno tych bardzo doświadczonych, prezentujących wysoki poziom sportowy, jak i najmłodszych, dopiero poznających smak rowerowej przygody.
Zapewniam, że dołożymy wszelkich starań, aby było to niezwykłe wydarzenie dla każdego. Dla zawodników przygotowaliśmy ciekawe i urozmaicone trasy. Sympatycy kolarstwa będą mogli skorzystać z bogatej oferty miasteczka zawodów, w którym zawsze coś się dzieje. Jestem również przekonany, że program imprezy i moc atrakcji zachęci do udziału w tym wydarzeniu nie tylko miłośników sportu, ale także całe rodziny.
W imieniu własnym oraz organizatorów zapraszam serdecznie do wspólnej zabawy i rywalizacji.

 

GMINA WOJNICZ

Historia gminy Wojnicz sięga czasów, kiedy kształtowała się polska państwowość, a Wojnicz był ważnym jej ośrodkiem. To właśnie tutaj Bolesław wstydliwy wraz z możnowładcami witał na polskiej ziemi swoją przyszłą żonę Kingę, córkę króla węgierskiego. To tutaj znajdowała się jedna z ważniejszych w ówczesnej Polsce kasztelanii. Była ona przez bardzo długi czas najważniejszym ośrodkiem władzy państwowej na tym obszarze.
Wojnicz zlokalizowany na skrzyżowaniu międzynarodowych szlaków handlowych był miejscem, które prężnie się rozwijało. Odbywające się tu jarmarki ściągały do Wojnicza kupców z dalekich stron. Tutaj też rozegrała się wielka bitwa ze Szwedami.
Dziś spacerując uliczkami Wojnicza, spotykamy namacalne ślady jego długiej historii, a na terenie całej gminy znaleźć możemy wspaniałe tereny do wypoczynku i rekreacji. Wojnicz jest jedną z najstarszych miejscowości na południu Polski. Wiele cennych dokumentów i eksponatów z jego przeszłości posiada Izba Regionalna im. Ks. J. Królikiewicza, mieszcząca się w jednej z zbytkowych kamienic rynku.
Mimo, że czasy swojej dominacji w regionie Wojnicz ma już za sobą, nadal jest atrakcyjny. Jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem, głównie z uwagi na znakomite warunki dla biznesu (na terenie gminy Wojnicz zlokalizowany jest Zielony Park Przemysłowy) oraz malownicze krajobrazy, które sprzyjają rozwojowi budownictwa mieszkaniowego.

Więcej informacji na naszej stronie internetowej www.wojnicz.pl.