Szanowni Państwo

Z wielką przyjemnością zapraszam Państwa na „Dare To Be” Maraton MTB – Blizna 2021, który odbędzie się 4 lipca 2021 w miejscowości Blizna w gminie Ostrów.

Tego dnia oprócz pięknych tras rowerowych zapraszamy również wszystkich do bardzo ciekawej lekcji historii. Miejscowość Blizna odegrała bardzo dużą rolę w historii II wojny światowej oraz późniejszym kształtowaniu techniki wojskowej, a obecnie znajduje się tutaj Park Historyczny Blizna. Można w nim zobaczyć m.in. ponad 14 metrową makietę rakiety V2 czy inne różnego rodzaju pozostałości po II wojnie światowej jak oryginalne pociski, fragmenty wyrzutni czy inne eksponaty i dokumenty udostępnione dla zwiedzających.

Oprócz nauki historii zapraszamy również do odwiedzenia innych bardzo ciekawych miejsc turystycznych w naszej gminie jak np. malowniczy zalew w Kamionce, piękny kościół w Ostrowie czy jeziorko polodowcowe ze stanowiskiem grzybieni białych w Ociece.

Mam nadzieję, że wizyta w gminie Ostrów zostanie mile zapamiętana na długo i wrócą Państwo do nas ponownie.

Grzegorz Ożóg – Wójt Gminy Ostrów

Gmina Ostrów

Gmina Ostrów ma łączną powierzchnię ponad 9 tys. ha przy jednocześnie ponad 7 tys. mieszkańców. W skład gminy wchodzi 9 sołectw: Kozodrza, Ostrów, Skrzyszów, Ocieka, Wola Ociecka, Zdżary, Blizna, Kamionka i Borek Mały. Gmina należy do powiatu ropczycko-sędziszowskiego w województwie podkarpackim. Przez gminę Ostrów przebiega droga wojewódzka Ropczyce – Mielec oraz autostrada A4. Dobrze rozwinięta sieć dróg gminnych i powiatowych umożliwia komunikację z innymi miastami.

Gmina Ostrów, położona jest w Kotlinie Sandomierskiej. Jej południowa część wchodzi w skład Pradoliny Podkarpackiej, północna i zachodnia należy do Doliny Dolnej Wisłoki, reszta zaś obszaru znajduje się na Płaskowyżu Kolbuszowskim.

Nasza gmina posiada wyjątkowe walory przyrodniczo-krajoznawcze. Cała północna część to kraina zbiorników wodnych i stawów, lasów wolnych od wszelkich skażeń i zanieczyszczeń. Po prostu raj dla wędkarzy i grzybiarzy, wspaniałe krajobrazy, pachnące żywicą lasy, oryginalne twory przyrody i dzika zwierzyna.

Turyści poza przyrodą podziwiać mogą również kilka cennych obiektów zabytkowych – dworów, kościołów czy przydrożnych kapliczek. Na terenie gminy zlokalizowany jest także Park Historyczny Blizna, który jest miejscem historycznym. Znajduje się w autentycznej lokalizacji niemieckiego poligonu broni V1 i V2. Jest parkiem tematycznym i można w nim zobaczyć m.in. makiety rakiety V2 oraz latającej bomby V1, różnego rodzaju pociski, posterunki czy fragmenty wyrzutni. Inne ciekawe miejsca to kaplica ks. Sitko czy pobliski sztuczny zbiornik wodny na rzece Tuszymka w Kamionce.

Wielokrotnie gmina Ostrów zdobywała miejsce w „złotej setce” gmin w Polsce o najwyższych nakładach inwestycyjnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Gmina Ostrów to świetne miejsce do inwestowania. Na terenie gminy od kilkunastu lat funkcjonuje Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK Mielec. Rozległe tereny inwestycyjne zlokalizowane w pobliżu autostrady A4 to element przyciągający inwestorów.

Zapraszamy, bo prócz ciszy i piękna gmina Ostrów łączy w sobie to, co prawdziwie polskie, czyli serdeczność i gościnność, szacunek do rodziny, pracy i przyrody, z tym co nowoczesne aby lepiej funkcjonować we współczesnym świecie.