Turystyka rowerowa w naszym regionie rozwija się w niesamowitym tempie. Wadowice rozkręcają się z miesiąca na miesiąc z budową ścieżek rowerowych oraz innych licznych atrakcji dla miłośników dwóch kółek.

Kilometry ścieżek rowerowych, pumptracki – jesteśmy również w trakcie projektowania singletracków na Jaroszowickiej Górze, to tylko pokazuje, że od kilku lat tworzymy bogatą ofertę kulturalno-sportową tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Zapraszam serdecznie miłośników rowerowego szaleństwa, poza utartą ścieżką, właśnie do naszego miasta! Po raz pierwszy Wadowice będą gospodarzem epickiego maratonu Dare To Be Maraton MTB. Na pewno zobaczymy się gdzieś na górskim szlaku naszych malowniczych Beskidów. Odważcie się być z nami!”Bartosz Kaliński, burmistrz Wadowic

Wadowice położone są w zachodniej części Pogórza Wielickiego, w kotlinie pomiędzy wzniesieniami Pogórza i pasmami Beskidu Małego, w dolinie rzeki Skawy. Otaczają nas piękne, górzyste tereny Beskidu Małego. Centrum miasta leży w widłach Skawy i potoku Choczenka, na wysokości około 270 m n. p. m.

Wadowice są doskonałą bazą wypadową na tereny Pogórza Śląskiego i Wielickiego. Stąd wyprowadzają liczne, atrakcyjne szlaki rowerowe oraz turystyczne. Do najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych szlaków należy bez dwóch zdań Leskowiec i Groń Jana Pawła II. Jaroszowicka Góra, Łysa Góra czy Goryczkowiec, zwany potocznie „Dzwonkiem” również zyskują na popularności.

Na terenie Gminy Wadowice występują różne formy ochrony przyrody. Utworzony w 1999 roku Park Krajobrazowy Beskidu Małego obejmuje swoim zasięgiem południową część Gminy (2069 ha, czyli 18 proc. powierzchni). Przedmiotem ochrony przyrodniczej Parku są naturalne walory krajobrazowe dolin Choczenki i Ponikiewki, porośniętych borem świerkowym, mieszanym i buczyny karpackiej.

Flora obszaru Gminy Wadowice, a zwłaszcza jego południowej części przedstawia się całkiem interesująco. Pokrywają ją obecnie głównie lasy świerkowe, z domieszkami buka i jodły, spotyka się także dość często jawory, graby, jesiony i jarzębiny. Osobliwościami są niewątpliwie daglezje, sprowadzone w drugiej połowie XIX w. z Kanady.

Rzadkie w skali regionu rośliny występują także na łąkach i  torfowiskach. Wyróżnić tu można storczyki, wełniaki, rosiczki oraz mieczyki dachówkowate.


Spośród zwierząt zamieszkują tu lisy, wiewiórki oraz zające, a spośród ptaków sikorki, zięby sosnówki, kuropatwy i sójki. Rzadziej spotyka się dzięcioła czarnego, głuszca, zimorodka, myszołowa oraz bociana czarnego, a ze ssaków jelenia karpackiego, sarnę i dzika.

Warto wspomnieć o ścieżce edukacyjnej Stowarzysznia Ficedula „ Przyroda Beskidów”, która jest usytuowana przy ścieżce pieszo-rowerowej VeloSkawa. Na ławkach znajdują się specjalne kody QR, które po zeskanowaniu pokazują nam informacje o otaczającej nas przyrodzie. Jest to fascynująca przygoda dla całej rodziny na otwartym powietrzu!

Miasto Wadowice aktywnie promuje kulturę rowerową poprzez organizację różnorodnych wydarzeń.

Organizowaliśmy wielkie imprezy o tematyce rowerowej w naszym mieście, rozpoczynając od corocznych rodzinnych rajdów rowerowych, pikników rowerowych, poprzez Mistrzostwa Świata w trialu rowerowym do lat 16, Puchar Polski na naszym torze pumprack, czy planowany tegoroczny przejazd Tour De Pologne przez ulice naszego miasta. Bardzo cieszymy się, że w naszym mieście dzieje się coraz więcej rowerowo.

Zarezerwujcie czas 12 maja 2024 roku – widzimy się w Wadowicach!