13 kwietnia 2015

Skrzyszów

mk-zdjecie

 

Marcin Kiwior- wójt gminny Skrzyszów.

Szanowni Państwo, zawodnicy i kibice „Dare 2b MTB Maraton Skrzyszów 2018” mam wielką przyjemność powitać Was na terenie naszej gminy. Żywię nadzieję że ten krótki pobyt będzie jedynie wstępem do szerszych kontaktów z naszą gminą i w przyszłości jeszcze nie raz odwiedzicie Skrzyszów szukając relaksu podziwiając walory tych terenów.

Życzę tym którzy walczą o trofea i wynik aby zajęli jak najwyższe lokaty, wszystkim satysfakcji ze startu i wielu uśmiechów na twarzy podczas pokonywania trudów na trasie.

Zapraszamy do przeglądania strony internetowej www.skrzyszow.pl oraz odwiedzania naszej gminy. Do zobaczenia w gminie Skrzyszów!

GMINA SKRZYSZÓW

Pierwsza historyczna wzmianka o Skrzyszowie pochodzi z 1333 roku, kiedy to jego nowy właściciel – Spicymir Leliwita znacznie powiększył wieś i w lesie obok niej założył nową wieś o tej samej nazwie, na stu łanach flamandzkich (3000 morgów).

Gmina Skrzyszów położona jest w woj. małopolskim. Zajmuje pow. ok. 87 km 2. Liczy blisko 14 tys. mieszkańców. O atrakcyjności miejsca do zamieszkania świadczy stały napływ ludności, co w efekcie przekłada się na wzrost liczby mieszkańców. W stosunku do 1997 r. liczba mieszkańców wzrosła o blisko 1,6 tys. os.(wzrost o 13 %). Wzrasta też liczba podmiotów gospodarczych funkcjonujących na terenie gminy. W stosunku do 1997 r. liczba ta wzrosła ponad 2 -krotnie i aktualnie wynosi około 900. Wszystko to świadczy o tym, że gmina jest przyjazna i atrakcyjna dla inwestorów.Gmina przygotowuje aktualnie program będący zachętą dla przedsiębiorców do tworzenia nowych miejsc pracy.

skrzyszow Na terenie gminy znajdują się liczne działki przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. Samorząd w tym celu dokonał niezbędnych przekształceń prawnych, żeby wspierać i ułatwiać rozwój budownictwa. Służy temu Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego oraz uruchomiony przez gminę, jako pierwszy w powiecie tarnowskim System Informacji Przestrzennej. Na uruchomionym portalu dostępu do informacji przestrzennej każdy może sprawdzić przeznaczenie dowolnej działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W najbliższym czasie planowane jest rozszerzenie usługi o możliwość umieszczanie informacji o lokalizacji firm i przedsiębiorstw, trasach komunikacji wraz z rozkładem jazdy, zabytkach, imprezach kulturalnych, gruntach przeznaczonych do sprzedaży itp. Zmiana ta znacznie usprawni komunikację i przepływ informacji o wielu dziedzinach życia gminy.

Gmina na swoim terenie posiada dużą liczbę terenów przeznaczonych do celów usługowo-przemysłowych (planowane jest kolejne zwiększenie o 300ha) Znaczna część z nich zlokalizowanych jest wzdłuż drogi krajowej E4. Atrakcyjność terenów przyciąga inwestorów. W ostatnim czasie kilku przedsiębiorców zasygnalizowało zamiar uruchomienia swojej działalności na terenie gminy.

Gmina Skrzyszów to również infrastruktura drogowa na wysokim poziomie. Wokół niej znajdują się chodniki, parkingi oraz ścieżki rowerowe, których wciąż przybywa.

Atutami gminy jest stuprocentowe pokrycie jeżeli chodzi o gaz i prąd. Sukcesywnie jest zwiększana sieć wodociągowa i kanalizacyjna. Każde z pięciu sołectw ma odnowione centra wsi. Znajdują się tam miejsca do aktywnego i spokojnego wypoczynku.

Bazę sportowo – rekreacyjną tworzy sieć Orlików, hale, boiska sportowe, które znajdują się w każdym sołectwie. W kalendarzu gminy na stałe wpisało się wiele imprez sportowych, jak np. turnieje w halowej piłce nożnej młodzików i juniorów, turnieje szachowe, tenisa stołowego, w piłce siatkowej, rajdy rowerowe, rozgrywki w ramach ligi orlikowej, pikniki sportowo-muzyczne, udział w Sportowym Turnieju Miast i Gmin (ostatnio najlepsze miejsce w powiecie tarnowskim), wiele zajęć sportowych jest współfinansowanych z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Za osiągnięcia sportowe wypłacane są stypendia w ramach Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionej Młodzieży.

IMG_4651 IMG_4267