Andrzej Mróz – Wójt Gminy Wierzchosławice

Szanowni Państwo,

Z wielką radością zapraszam na inaugurację tegorocznego sezonu Maratonmtb.pl 2022 do gościnnych Wierzchosławic. 24 kwietnia będziecie mieli Państwo okazję przekonać się o walorach turystycznych i rekreacyjnych naszej gminy.

Wszystkim uczestnikom zawodów życzę satysfakcji z pokonywania własnych ograniczeń i sukcesu na mecie wyścigu!

Gmina przyjazna rowerzystom!

Gmina Wierzchosławice jest gminą podmiejską. Swoim zasięgiem obejmuje 11 miejscowości: Bobrowniki Małe, Bogumiłowice, Gosławice, Kępa Bogumiłowicka, Komorów, Łętowice, Mikołajowice, Ostrów, Rudka, Sieciechowice, Wierzchosławice. Gmina Wierzchosławice położona jest w dolinie rzeki Dunajec, w południowym krańcu Kotliny Sandomierskiej.

To atrakcyjne miejsce dla turystyki zarówno weekendowej jak i sezonowej, które zdążyli poznać i polubić nie tylko mieszkańcy naszej gminy, ale również turyści z Tarnowa, oraz z całego kraju. Gmina jest bogata w tereny leśne sprzyjające spacerom, wycieczkom rowerowym i turystyce konnej. Znajdują się tu tereny wodne – kąpieliska, gdzie w okresie letnim wypoczywa tysiące turystów.

Szczególnie miłośnikom jazdy na dwóch kółkach do gustu przypadnie malownicza trasa Velo Dunajec biegnąca po wale Dunajca. W Ostrowie mieszkańcy oraz nasi goście mogą odpocząć w Centrum Wypoczynku i Rekreacji i skorzystać z nowych boisk do gry m.in. w siatkówkę, koszykówkę oraz siatkówkę plażową.

Jako samorząd w tym roku oddaliśmy do użytku ścieżkę rowerową łączącą Velo Dunajec z lasami wierzchosławickimi. Jej trasa przebiega w nieznacznej odległości od najważniejszych miejsc na mapie gminy Wierzchosławice.

Warto zobaczyć:

Ścieżka Przyrodniczo – Leśna

Bardzo popularnym miejscem spacerów oraz wypoczynku rowerowego jest Ścieżka Przyrodniczo – Leśna znajdująca się na terenach leśnych Wierzchosławic – Dwudniaków (Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska). Ścieżka liczy ok. 3 km długości, wiedzie przez las a pięknem otaczającej przyrody i leśnym spokojem sprawia, że nawet późną jesienią zapełniona jest zarówno spacerującymi jak i rowerzystami. W czasie spaceru można się zatrzymać i odpocząć w specjalnie przygotowanych do tego przystankach, gdzie oprócz ławek znajdują się specjalne tablice informacyjne dotyczące zwierząt, owadów leśnych, ryb i ptaków związanych z ekosystemami wodnymi. Trasa ścieżki prowadzi również przez tereny wodne – stawy Wierzchosławickie, w których hoduje się najsmaczniejszego w regionie Karpia Wierzchosławickiego i gdzie turyści mogą podziwiać rewelacyjne krajobrazy – szczególnie w okresie letnim i jesiennym. Ścieżka rozpoczyna się charakterystyczną drewnianą wiatą – bramą, która pokryta jest trzcinową strzechą.

Rzeka – Dunajec

Warto również zwrócić uwagę, iż przez teren Gminy Wierzchosławice przepływa rzeka Dunajec, której linia brzegowa jest bardzo urozmaicona, a wody stanowią bardzo dużą atrakcję dla wędkarzy. Na wałach Dunajca przebiega ścieżka rowerowa Velo Dunajec

Muzeum Wincentego Witosa

Gmina Wierzchosławice to również miejsce kultury i zabytków. Najpopularniejszym miejscem, które przyciąga turystów jest Muzeum Wincentego Witosa, w którym można zobaczyć jak żył, gdzie mieszkał i działał trzykrotny Premier Polski.

Warto również zobaczyć zabytkowy kościół pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicachcmentarzysko kultury przeworskiej w Łętowicach, klasycystyczny dwór w Łętowicach z początków XIX wieku, Dom Ludowy im. Wincentego Witosa w Wierzchosławicach oraz liczne cmentarze wojenne.