Szanowni Państwo,

Zapraszamy na kolejny Do-Met Bukowsko Maraton MTB w Gminie Bukowsko w ramach cyklu Dare To Be Maraton MTB.

Już 21 lipca br. będziecie mieli okazję poznać piękne trasy w Gminie Bukowsko i doświadczyć dzikości Pogórza Bukowskiego oraz Beskidu Niskiego. Jesteśmy przekonani, że osoby biorące udział w poprzednich latach w wyścigu na terenie naszej gminy, wiedzą, jak fantastyczne mamy warunki do uprawiania kolarstwa górskiego.

Liczymy jednak, że spotkamy się w tym roku z rowerzystami, którzy odwiedzą naszą gminę po raz pierwszy i nasza niewielka gmina stanie się miejscem idealnym dla Was na trening i wypoczynek. Zapraszamy do skorzystania z oferty turystycznej naszej gminy

Wszystkim uczestnikom zawodów życzymy sukcesu na mecie wyścigu oraz pozytywnych wrażeń! Odważcie się być z Nami”

Wójt Gminy Bukowsko

Marek Bańkowski

Gmina Bukowsko położona jest na terenie Karpat Zachodnich, w obrębie Dołów Jasielsko – Sanockich i Beskidu Niskiego. Doły Jasielsko-Sanockie, które obejmują północną część gminy, charakteryzują się obecnością licznych kotlinek rozdzielanych przez niskie pogórza o stokach rzadko przekraczających 100 m. Kotlinki odwadniane są przez liczne rzeki, z których największa to Sanoczek. Wysokości bezwzględne wahają się tutaj w granicach od 230 – 300 m n.p.m. (dna

Gmina Bukowsko jest atrakcyjnym miejscem dla turystyki zarówno weekendowej jak i sezonowej. Miejscowe lasy mają charakter mieszany, z dużym udziałem buczyny, sprzyjają spacerom, wycieczkom rowerowym i turystyce konnej. Mało ruchliwe drogi, ścieżki spacerowe i pagórkowate ukształtowanie terenu sprzyjają szczególnie wycieczkom rowerowym. Utwardzonymi drogami można dotrzeć do dziewięciu 80 metrowych elektrowni wiatrowych, które górują nad szczytami.

Bardzo popularnym miejscem spacerów oraz wypoczynku są ścieżki historyczno-przyrodnicze „Buczyna Karpacka” na Bukowicę (dojście od Woli Piotrowej), „Szlakiem historycznych osad” na trasie Zboiska – Bukowsko, która przeszła rewitalizację (https://bukowsko.pl/s/412/sciezka-historyczno-przyrodnicza-szlakiem-historycznych-osad) oraz ścieżka edukacyjna „Śladami trzech narodów – Polacy, Rusini i Żydzi w Gminie Bukowsko” biegnącą z Bukowska do Kamiennego, na trasie której można podziwiać żeremia bobrów. Ścieżki są odpowiednio oznakowane, a na ich dłuższych odcinkach zostały urządzone punkty przystankowe.

Przez teren gminy Bukowsko przebiegają również szlaki turystyczne :

  • Szlak czerwony: Iwonicz Zdrój – Rymanów Zdrój – Puławy – Tokarnia – Przybyszów – Komańcza (Główny Szlak Beskidzki) –
  • Szlak żółty: Wola Piotrowa – Tokarnia – Wisłok Wielki – Kanasiówka
  • Szlak zielony: Komańcza – Dołżyca – Garb Średni – Kanasiówka – Moszczaniec – Puławy Górne – Besko
  • Szlak papieski: Komańcza – Bukowsko – Puławy – Dukla
  • Ekomuzeum „Beskidzkie Wędrowanie” – szlak przebiega przez teren 10. gmin, obejmuje 36 przystanków i prezentuje m.in. obiekty, muzea, lokalne izby historyczne, galerie sztuki, zabytki,

Wytrawne ucho wędrowca wsłuchane w echo okolicznych gór i lasów a także miejscową gwarę i nutę starych pieśni, usłyszy splot dawnych kultur żyjących tu narodów i grup etnicznych (m.in. Żydów, Cyganów, Łemków i Dolinian).

Na terenie gminy Bukowsko zachowały się ślady po dawnych mieszkańcach tworzących przez wieki lokalną społeczność. Niestety mówimy o śladach, ponieważ niszczycielskie działania wojenne, band UPA, a także niesprzyjająca polityka władzy ludowej sprawiły, że do dziś na terenie gminy zachowały się jedynie szczątki występujących tu kultur.

Należą do nich ruiny cerkwi w Nagórzanach i Płonnej, dzwonnica cerkiewna w Woli Sękowej i Płonnej oraz liczne kapliczki, krzyże przydrożne, cmentarzyska i kirkuty. Dzięki adaptacji cerkwi grekokatolickiej w Wolicy na kościół rzymskokatolicki, budowla do dziś przetrwała. Na terenie naszej gminy podziwiać można również zabytkowe kościoły z bardzo ciekawą historią.(https://bukowsko.pl/s/368/koscioly-i-cerkwie)

Nieskażone, czyste środowisko gminy Bukowsko, obfituje w liczne pomniki przyrody i niezwykłe twory natury. W podworskich ogrodach i w otoczeniu urokliwych kapliczek, zachowały się pomnikowe drzewa, które były niemymi świadkami historycznych wydarzeń. W tutejszych lasach występuje bogactwo flory i fauny. Należy do niego rzadko spotykane skupisko cisa, drzewa, którego ochronę jeszcze w 1423 r. wprowadził król Władysław Jagiełło.

Można tu spotkać kilka innych prawnie chronionych gatunków roślin, łąki pokrywa kolorowa szata niezwykłych i rzadkich kwiatów i ziół, a szczęśliwcom wśród drzew udaje się wypatrzyć wiele chronionych gatunków ptaków, płazów i zwierząt: lisa, sarny, jelenia karpackiego, rysia, żbika, dzika, wilka czy niedźwiedzia. Okoliczne lasy, to także bogactwo jagód, grzybów, orzechów laskowych, a dla koneserów, poroża czy niepowtarzalnych korzeni drzew.

Zapraszamy do odwiedzenia gminy Bukowsko.