W niedzielę 6 sierpnia 2023 r. odsłona kolarskiej przygody na Podkarpaciu w Dukli, Beskid Niski.

Beskidu Niskiego nikomu już chyba przedstawiać nie trzeba. Z roku na rok zyskują coraz więcej sympatyków. Trasy rowerowe w tej części Podkarpacia nie są może wybitnie trudne technicznie, jednak na beskidzkich interwałach można się porządnie zmęczyć!

Liczymy na dobrą, kolarską pogodę. Ciepło, lecz nie za gorąco, z niewielkim zachmurzeniem, raczej bez opadów;) Warto więc już teraz zaplanować dzień – a najlepiej kilka – w malowniczym dukielskim zakątku.

Dukla leży w najniższej części Beskidu Niskiego, zwanej Beskidem Dukielskim. Blisko stąd już na Słowację, a obecność styku kilku kultur, języków i religii widać niemal na każdym kroku. Miasteczko zawodów, a także start i meta usytuowane są na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dukli. W czasie oczekiwania na powrót zawodników z trasy warto rozejrzeć się po najbliższej okolicy – a naprawdę jest tutaj co zwiedzać.

Na początek krótki spacer po samej Dukli. Pierwszym przystankiem na proponowanej trasie spaceru będzie rynek. Ratusz pochodzi z XVII wieku, a swój neogotycki wygląd zawdzięcza gruntownej, dziewiętnastowiecznej przebudowie. Na zachodniej ścianie zachowały się „Trąby Jordanów” – znak rodowy niegdysiejszych włodarzy miasta, od którego pochodzi obecny herb Dukli: trzy czarne rogi myśliwskie na białym polu. Wokół rynku jest sporo kamieniczek, odbudowanych po wojnie według XIX i XX-wiecznych wzorców, a pod nimi – rozległe dukielskie piwnice.

Będąc w Dukli, warto zaplanować wycieczkę na szczyt Góry Cergowej, na której znajduje się wieża widokowa z piękną panoramą, a przy sprzyjających warunkach z widokiem na Tatry. Link do strony z informacjami: Wieża widokowa Góra Cergowa

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest kościół farny pw. św. Marii Magdaleny, którego początki sięgają XV wieku. W jego wnętrzu warto zwrócić uwagę na dzieła dłuta Jana Obrockiego ze Lwowa, zwłaszcza rzeźby przy ołtarzu. Następnie można udać się do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Dukli. Monumentalna, późnobarokowa rezydencja magnacka imponuje swoim wyglądem. Obecnie mieści się tu siedziba Muzeum Historycznego w Dukli, które udostępnione jest do zwiedzania od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:30.

Drewniana cerkiew w Chyrowej to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych świątyń tego typu w Polsce. Nie bez powodu jest cenionym zabytkiem na Szlaku Architektury Drewnianej. Wzniesiona w XVIII wieku jako cerkiew greko-katolicka, jest obecnie rzymskokatolickim kościołem filialnym pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Druga drewniana cerkiew, w Olchowcu, również powstała w XVIII wieku jako świątynia greko-katolicka, pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja. Obecnie służy wiernym dwóch obrządków: katolikom i grekokatolikom. W Olchowcu można także zwiedzić Izbę Pamięci, zawierającą ciekawe zbiory pamiątek łemkowskich i huculskich.

Oczywiście gmina Dukla to nie tylko zabytki i miejsca kultu. To także, a może nawet przede wszystkim, piękne krajobrazy i niezliczone możliwości wypoczynku na świeżym powietrzu.

Jednym z takich miejsc jest wodospad we wsi Iwla, na potoku Iwełka. Mierzy kilka metrów wysokości, a jego walory przyrodniczo-krajobrazowe zostały docenione przez producentów filmu „Wino truskawkowe”.

Przez teren gminy Dukla przebiega wiele szlaków turystycznych, pieszych i rowerowych, w tym najbardziej znane: Główny Szlak Beskidzki w kolorze czerwonym oraz szlak niebieski graniczny. Warto wspomnieć również o szlaku żółtym Dukla-Chyrowa, przy którym biegnie rekreacyjna „Drogę do zdrowia”. Z tras rowerowych godnymi polecenia są 42-kilometrowy Szlak Gminy Dukla przez Górę Cergową (716 m. n.p.m.), na której wzniesiono wieżę widokową, 15-kilometrowy zielony szlak z Mszany do Tylawy, jak również ponad 300-kilometrowy Transgraniczny Szlak Rowerowy „Beskidzkie Muzea”.

Kulinarnie: wyśmienita pizza „Wymarzona” oraz mega smaczny kebab na rynku, plus regionalne piwko „Browar Dukla”

Widzimy się w Dukli – 6 sierpnia 2023 r.